Ротавірусна інфекція у дітей

      Ротавірусна інфекція, або як її ще часто називають, кишковий або шлунковий грип, це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-краплинним або фекально-оральним шляхами, а також через немиті фрукти, овочі, через брудну воду і руки.

Ротавірусна інфекція вкрай стійка до будь-яких ліків і дезінфікуючих засобів, тобто навіть, якщо ви будете мити підлогу з хлоркою і мити регулярно руки, ви не будете застраховані від цієї недуги. Ротавірусна інфекція найбільше «любить» маленьких дітей у віці від 6 до 12 місяців. Саме немовлята найчастіше страждають від кишкової інфекції, так як у них імунітет ще досить слабкий, і вони легко піддаються впливу бактерій, що проникають в ротову порожнину. Ротавірус може потрапити в рот немовляти самими різними шляхами - пустушки, пляшечки, брязкальця, брудні руки дорослих, інфікована вода і т.д. Коли інфекція потрапляє в рот, вона просувається нижче до кишечнику, де і починає успішно розмножуватися. Найбільшу загрозу ротавірус представляє для дітей з ослабленими імунітетом, з гіпотрофією, анемією, алергією. Також діти на штучному вигодовуванні і діти з рахітом знаходяться в групі ризику.

Симптоми ротавірусної інфекції.

      Коли вірус потрапляє в організм, найпершими симптомами стають втрата апетиту, висока температура, нудота, блювота і діарея. Інкубаційний період складає від 12 до 24 годин, потім починається стадія гострого розвитку хвороби, яка триватиме 2-4 дні. Саме в цей період дуже важливо поставити діагноз і вжити заходів. Зневоднення організму і його інтоксикація призводить до того, що дитина стає млявою і слабкою. Батькам важливо не зволікати та вчасно звернутися за медичною допомогою, в іншому випадку, є великий ризик розвитку ниркової недостатності у дитини або летальний результат через зневоднення організму. Насправді, перш ніж звертатися до лікаря, ви можете самі встановити, чи має місце ротавірусна інфекція. Сьогодні в аптеках продається спеціальний імуноферментний експрес-тест, який дозволить визначити наявність антигенів ротавірусу людини. Діарея при ротавірусній інфекції має вигляд рясного водянистого стільця світлого або яскраво-жовтого кольору. Можливі домішки слизу та зелені. Діарея, як і при звичайному отруєнні, супроводжується сильними болями в животі, малюк при цьому постійно плаче, і підвищується чутливість до дотику до живота.Температура при рви підвищується різко до 38 градусів. При цьому у немовлят вона може перевищити цей поріг. Температура підвищується практично відразу після інкубаційного періоду.

Лікування ротавірусної інфекції.

      Якщо ви підтвердили діагноз ротавірусу у вашої дитини, то потрібно відразу діяти. Не зволікати, та відразу звернутися до лікаря за медичною допомогою. У першу чергу необхідно заповнити втрату рідини, яка виникла внаслідок діареї, так як саме зневоднення становить головну небезпеку. Для цього потрібно постійно маленькими порціями вживати кислотно-лужну рідину. Виявити симптоми зневоднення неважко - шкіра малюка стає еластичною, сухою, тім ячко і очі западають, риси обличчя загострюються, малюк відчуває спрагу і сухість у роті. Якщо малюк стає сонливим і млявим, викликайте швидку допомогу негайно, адже це є загрозливим симптомом. Якщо дитину госпіталізували, то призначається комплексна терапія. Сюди входить відновлення водно-сольового балансу, вживання пробіотиків для відновлення природної мікрофлори кишечника. Живі бактерії допомагають виводити ротавірус. Також призначаються ентеросорбенти, які абсорбують вірус і його токсичні продукти. Як тільки нормалізується діяльність шлунково-кишкового тракту (приблизно через 5-7 днів), можна їсти рідкі каші на воді, міцний чай без цукру. Від цільного молока, а також від продуктів, що містять грубу клітковину, потрібно відмовитися до повного лікування. Також можна вводити печені яблука, варене м'ясо нежирних сортів.

Вакцинація від ротавірусу.

У всьому світі вже давно практикують вакцинацію від ротавірусу. В Україні лише в 2012 році була зареєстрована перша вакцина і, можливо, скоро вона буде Національному календарі щеплень. Зараз поки можна робити вакцинацію на платній основі. Вакцинацію можна проводити дітям старше 6 тижнів. Дане щеплення містить 5 штамів, які в 95% випадках викликають дане захворювання. Повний курс вакцинації включає в себе 3 стадії з тимчасовим проміжком в 1,5 місяця. Вона вводиться перорально, і не доставляє ніяких неприємних і больових відчуттів малюкові. Після вакцинації можливі невеликі поствакціональние реакції, які швидко проходять. Лікарі обіцяють, що ризик розвитку ротавірусної інфекції після вакцинації становить всього 10%.

Профілактика.

Краща профілактика ротавірусної інфекції у дітей це дотримання особистої гігієни - завжди мийте руки після вулиці, туалету і перед їжею, не давайте дитині не миті фрукти і овочі, не давайте пити сиру воду. Що стосується пустушок, пляшечок і інших предметів, які малюк може взяти в рот, обов'язково промивайте їх окропом, перед тим як дати малюкові.