ЛЕПТОСПІРОЗ

УВАГА! ЛЕПТОСПІРОЗ!

Памятка для населення

Лептоспіроз (лугова, болотна лихоманка, хвороба Васильєва — Вейля, водяна гарячка) — гостре інфекційне захворювання, що вражає людей і тварин.  Викликається воно мікроорганізмами — лептоспірами. Хворіють на лептоспіроз сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, кози, вівці), хутрові звірі, водяні, сірі пацюки, мишоподібні гризуни, собаки та люди.

Лептоспіри потрапляють у водойми із сечею хворих тварин, де вони можуть зберігатися до 300 днів. Щури і мишоподібні гризуни можуть заражати також і харчові продукти. Людина заражається лептоспірозом при купанні в дрібних водоймах, ставках, озерах і під час рибної ловлі. Від людини до людини лептоспіроз не передається. У зимовий період інфікування лептоспірозом може бути при вживанні забруднених харчових продуктів, при догляді за хворими тваринами та обробленні туш, якщо не дотримуються правил особистої гігієни. Необхідно пам’ятати, що лептоспіри можуть проникати в людський організм не тільки через шлунково-кишковий тракт, а й через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Навіть непомітні ушкодження, подряпини можуть стати місцем проникнення інфекції. 

 Кількість хворих на лептоспіроз збільшується в теплий період року — з травня по жовтень. В Херсонський області 65 % захворівших складають пенсіонери та непрацюючі особи. За останні 5 років захворюваність на лептоспіроз по Херсонській області зросла. В 2012 році — 17 випадків, в 2013 — 33, в 2014 році — 30, в 2015 — 29, в 2016 році — 54 випадки, в тому числі 1 летальний, за 6 місяців 2017 року — 20 випадків, 1 з яких летальний. Так у 2016 році обласний показник перевищує середній по країні більш ніж у 5 разів.

 Від моменту попадання збудників в організм людини до початку захворювання проходить у середньому від 6-8 до 14 днів, можливо – до 30 днів. Розрізняють безжовтяничну та жовтяничну форму лептоспірозу. Хвороба починається гостро, із загальної слабкості, підвищення температури до 39-40 °С, з’являється головний біль, м'язові болі, особливо в литках, іноді хворі не можуть не тільки ходити, але й триматися на ногах. а згодом виникає біль у м’язах спини, потилиці, шиї, живота, іноді з’являється геморагічний висип на нижніх кінцівках, спостерігаються крововиливи у склеру, кон’юнктиву, шкіру, знижується артеріальний тиск, вражається серцевий м’яз, може розвинутись гостра недостатність кровообігу. При жовтяничній формі жовтяниця починається поступово від ледь помітної до інтенсивної на протязі тижня, сеча набуває темного кольору, печінка, селезінка збільшуються, спостерігаються ознаки ураження нирок, зменшується кількість сечі. При відсутності ускладнень, прогноз, як правило, сприятливий. Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків (таких як ураження очей, ниркова недостатність, пневмонія, міокардит, недостатність кровообігу) з високим ризиком смерті. Тому так важливо своєчасно звернутися до лікаря.

 Профілактика лептоспірозу базується на комплексі медико-санітарних та ветеринарно-санітарних заходів. Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей. Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та проковтуванні води. На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни — надягати гумові або кирзові чоботи, рукавички. Забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм.

Якщо мав місце ризик інфікування та з’явились перші ознаки захворювання, а саме – підвищення температури, симптоми інтоксикації, негайно звертайтесь за медичною допомогою до лікаря!

При початку лікування пізніше 4 доби захворювання летальність при лептоспірозі зростає до 50%.

 

 

УВАГА! ЛЕПТОСПІРОЗ!

Памятка для населення