КІР

В Херсонській області зареєстровані випадки кору серед дорослих та дітей, які підтверджені лабораторно. Тому для діагностики кору при проявах перелічених симптомів необхідно звертатися до лікаря за місцем проживання. Для своєчасної постановки діагнозу, тактики лікування та ізоляції хворого.

Кір
-гостре інфекційне захворювання, з високою контаґіозністю, інтоксикацією, катаром верхніх дихальних шляхів, СО очей, плямисто-папульозною висипкою з етапними висипаннями.
-джерелом є тільки хвора людина.
-передача вірусу повітряно-крапельним шляхом.
-період заразності — останні дні інкубаційного періоду, весь катаральний період, і до 5 дня від початку висипань, (при розвитку пневмонії — заразний період подовжується до 10 дня від появи висипу).
-сприйнятливісь всезагальна, виключення діти до 3 міс., якщо мати хворіла на кір. -інкуб. період — 8 — 17 днів (якщо напередодні використовувадия імуноглобуліни — період подовжується до 21 дня).
-початковий період (катаральний чи продромальний) — триває 2-3-4 дні, Т 38,0 — 39,0С, катаральні симптоми, коньюнктивіт, світлобоязнь, осиплість голосу, сухий, лаючий кашель, в ялість, неспокій, відсутність апетиту, порушення сну, б/животі, діарея. За 1 — 2 дні до висипу на шкірі, СО м якого і твердого піднебіння з являється корева енантема — розово-червоні плями від 1 до кількох мм, неправильної форми, схильні до злиття. На СО гіперемованій оболонці щік напроти малих корінних зубів з являються пятна Бельского- Філатова-Коплика (дрібні 1 мм сіро-білого кольору скупчення некротизованого епітелію, злегка виступають над поверхнею СО, оточені вінчиком гіперемії, розміщені групами, між собою не зливаються, шпателем не знімаються).
-період висипань - на 4 - 5 добу, посилюється токсикоз + поява висипу (тривалість висипу З дні) Характерна ЕТАПНІСТЬ висипу.
1- й день - за вухами, на шиї, в/ч голови, обличчі - розеольозно-папульозний висисп розового кольору, можуть зливатися в макуло-папульозний висип. Обличчя одутловате. повіки набряклі.
2- й день - висип на тулубі та верхніх кінцівках.
3- й день - висип на нижніх кінцівках.
-період пігментації - згасання висипу в тій же послідовності, в якій він з являвся, загальний стан хворого покращується. Триває до 2 тижнівю. Може бути шелушіння шкіри на протязі 7-10 днів (на обличчі), -період реконвалесценції - астенічний синдром.
Мітиговаий кір - якщо напередодні вводився імуноглобулін, інкуб.період подовжується до 21 дня.
УСКЛАДНЕННЯ:
- Ларингіт - Пневмонія -
- Енцефаліт - Менінгіт - Отит -
ИЗОЛЯЦ1Я КОНТАКТНИХ. Діти, не привиті проти кору і не хворівші на кір, разобщаються на період 17 днів від моменту контакту, а які отримували гама-глобулін
- на 21 день. При установленні точного дня контакту разобщение розпочинають з 8 дня контакту. За дошкільниками, щепленими живою коревою вакциною = мед.нагляд на 17 днів з моменту контакту.
Сечу ПЛР по можливості (50-100,0 мл сечі першої ранкової порції в стерильний посуд, охолодити зразок до +4С, не заморожувати) та носоглотковий змив (пацієнт полоскає горло 3-5 мл фіз.. розчину, зібрати промивні води в стерильну пробірку) на кір необхідно відбирати у одного і того ж хворого не пізніше 3-4 доби від появи висипу (якщо зразки планується доставляти протягом 48 годин до лабораторії, де буде проведено тестування, то зберігати та транспортувати їх потрібно при 0С ( на таючому льоді, тобто не заморожувати));
Кров на кір ІФА IgM (стандарт) після 4 дня від появи висипу до 28 дня
іноді виникає необхідність відібрати парні сироватки (1-1 зразок крові відбирають між 4-7 добою після появи висипу, другий зразок крові відбирають між 15-25 добою, відбір другого зразка проводять у випадку: - в 1му зразку не виявлено IgM; сумнівний результат;). Стерильно відібрана сироватка може зберігатися 48 годин при Т +4-8С в холодильнику за місцем відбору.
ЗАК+формула, ЗАС, кал. на я/г, соскоб не ентеробіоз, печ., поч.., амілаза, Ro ОГК, ЛОР, невропатолог.