Хвороби від укусу кліща

Кліщі - ектопаразити, що сприяють циркуляції збудників природно-вогнищевих захворювань. Вони можуть передавати різних збудників хвороб від одного господаря до іншого під час смоктання крові.

В Європі фахівцям знайомі 15 захворювань, які поширюються цими членистоногими і щонайменше 7 з них вражають людину. Кліщові інфекції відрізняються великою різноманітністю природи (віруси, бактерії, найпростіші, рикетсії) та видового складу патогенних мікроорганізмів.
Найактуальнішими серед трансмісивних природно-вогнищевих хвороб від кліщів у людини вважаються: хвороба Лайма (бореліоз), кліщовий енцефаліт, ерліхіозом. Ці інфекції протікають дуже важко, можуть призводити до інвалідності, мають хронічний перебіг і тривалий реабілітаційний період (до 1 року). Також кліщі переносять: поворотний кліщовий тиф, туляремію, бабезиоз, плямисту лихоманку.
На Херсонщині зустрічаються в основному хвороба Лайма (бореліоз), кількість хворих з кожним роком збільшується.
Симптоми хвороб, що передаються кліщами.
Розвиток симптоматики залежить від збудника, який може потрапити в людський організм разом зі слиною кліща після укусу. Так як кліщі переносять досить багато захворювань, то і прояви інфекції різноманітні.
Характерні симптоми найбільш поширених хвороб, що переносяться кліщами:

Хвороба

Основні симптоми

Хвороба Лайма

Жар, головний біль, втома, скутість в м'язах шиї, нудота, блювота. Характерним симптомом є специфічні висипання на шкірі, поширене кільцеподібне почервоніння - мігруюча еритема.

Кліщовий енцефаліт

Раптове підвищення температури тіла до 38-39 ° C, головний біль, ригідність м'язів шиї, повторна блювота. Розвиток загальної слабкості, болю в м'язах спини, шиї, рук. Може спостерігатися оглушення свідомості. Виникає менінгеальний синдром, до якого приєднуються атрофічні паралічі.

Ерліхіоз

Гострий початок з різким підвищенням температури і тремтінням. Типові м'язові і суглобові болі, загальне нездужання. До проявів ерліхіоза відноситься висип, блювота або нудота, буває біль у животі.

Кліщовий зворотний тиф

Клінічна картина розвивається приблизно на 14 добу захворювання після укусу кліща. Хвороба починається гостро з лихоманки і різкого головного болю. Крім цього, з'являється безсоння і слабкість, зникає апетит. До моменту підвищення температури на шкірі утворюється темно-вишнева папула, і виникають різної форми висипання. Іноді розвивається жовтяниця, спостерігаються помірні болі в суглобах, литкових м'язах.

Медична допомога
При укусі голова кліща поглиблюється під шкіру, тому його не можна грубо висмикувати з допомогою пінцета, тиснути, капати на нього маслом або спиртом - в цьому випадку кліщ загине, а токсичні речовини потраплять в кров людини. Лікарі радять використовувати для видалення кліща спеціальний гачок або нитку, місце укусу продезінфікувати і протягом двох діб обов'язково звернутися до лікаря.
Захиститися від укусів цих комах можна за допомогою репелентів. При відпочинку на природі небажано сідати на траву і лежати на ній, приносити додому свіжозірвані квіти і рослини. Важливо правильно одягатися: носити світлий комбінезон, з довгими рукавами, заправляти штани в шкарпетки або взуття.
За яких клінічних симптомів захворювання необхідно звернутися до лікаря?
Необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста (терапевта, педіатра) протягом місяця і більше (до 6 місяців) після укусу кліща при появі одного або декількох клінічних симптомів захворювання: підвищення температури тіла, поява головного болю, одиночної або множинних мігруючих еритем (кільцеподібне або суцільне почервоніння шкіри діаметром понад 5 см), мігруючих болей в великих суглобах, аритмій, що гостро розвинулися і ін.
Слід пам'ятати, що укус кліща іноді може залишитися непоміченим. У зв'язку з цим необхідно звернутися до лікаря при появі клінічних симптомів захворювань також особам, які укус кліща не помітили, але відвідували дачні ділянки, лісопаркові зони і лісові масиви з метою роботи на присадибних ділянках, відпочинку на природі, збору ягід і грибів; вигулювали домашніх тварин і ін.